Program 2019

CAFÉ SCENEN
12.00 – 13.45  Vise-Versa
14.00 – 15.10  Vokalbanden
15.25 –  16.35  Havitas
16.50 – 18.00  Riggelsen & Steen
18.15 – 19.25  Down Town Dynt
19.40 – 21.00  David Davies Band

 

BLACK SPOT
13.40 – 14.40  First Floor
15.00 – 16.00  The Bazement
16.20 – 17.20  Orange Delight
17.40 – 18.40  Dust Of Blues
19.00 – 20.00  Ace-Café
20.20 – 21.20  Trouble band
21.40 – 22.40  Six Pack Blues Band
23.00 – 24.00  Ronald Mossom Band

 

TEATER SCENE
14.00 – 15.00  Activated
15.15 – 16.15  Stormhat
16.30 – 17.30  Busstop
17.45 – 18.45  Roll-On
19.00 – 20.00  2nd Hand
20.15 – 21.15  Cube
21.30 – 22.30 Oddmanns
22.45 – 24.00 R.O.T

 

Med forbehold for ændringer og aflysninger.
Sidst opdateret 02.09.2019

Årets program 2018

40330193_1881365655277485_5663860908963659776_oProgram 2018

CAFÉ SCENEN
12.00-13.45 Vise Versa
14.00-15.10 Havita
15.25-16.35 Downtown Dynt
16.50-18.00 East Coast Acustic
18.15-19.25 Riggelsen og Steen
19.40-21.00 David Davies Band
Konferencier: Steen Norby og Kim Thomsen

BLACK SPOT
13.40-14.40 Æ Kælle
15.00-16.00 Sex Rays
16.20-17.20 Route 45
17.40-18.40 Loud Lovers
19.00-20.00 Ace-Café
20.20-21.20 Børges Bluesband
21.40-22.40 Ronald Mossom Band
23.00-24.00 Six Pack Blues Band
Konferencier: Jesper Rodkær Pedersen og Morten Sophus Clausen

TEATER SCENE
14.00-15.00 Rock4Dummies
15.15-16.15 Group Bus Stop
16.30-17.30 Zerox Band
17.45-18.45 R.O.T
19.00-20.00 The Box
20.15-21.15 Pink Floyd Lovers
21.30-22.30 Oddmans
22.45-24.00 Beagles
Konferencier: Kurt Odefey

Med forbehold for ændringer og aflysninger
Sidst opdateret 25.10.2018

Tilmeldingsfrist 2018

BOBBY 2018
Tilmeldingsfrist er 18/8 2018
musikbobbyfestival@gmail.com

VIGTIG INFO TIL BANDS:
Ansøgningsmail for at komme i betragtning til spille på Bobbyfestival er musikbobbyfestival@gmail.com
Ansøgningsfrist er d. 18.08.2018

Husk dette er ingen garanti for at i kommer til at spille på festivalen. Der plejer at være rigtig mange der søger.

Bobbyfestival programmet er klar

bobbyProgrammet for 2017

Cafe Scene

12.00-13.45 – VISE VERSA
14.00-15.10 – HENRIETTE SONNE
15.25-16.35 – GUITAR GANGSTERS
16.50-18.00 – DOWNTOWN DYNT
18.15-19.25 – HAVITA
19.40-20.50 – ELO & ZOEGA
21.05-22.30 – NIGEL RAY BECK

Black Spot

13.40-14.40 – 2.HAND`S
15.00-16.00 – ODDMANS
16.20-17.20 – NO EXCUSE
17.40-18.40 – CRAZY JANE &THE YOUNG HORSES
19.00-20.00 – URT
20.20-21.20 – THE DISPAIRS
21.40-22.40 – ROUGHHAIRED CHICKEN DOGS
23.00-24.00 – THE BOX

Teatersalen

14.00-15.00 – THE BEAGELS
15.15-16.15 – TROUBLEBAND
16.30-17.30 – ROLL-ON
17.45-18.45 – HAIMONS
19.00-20.00 – SEXRAYS
20.15-21.15 – CARL KING BAND
21.30-22.30 – ROY ST. JOHN BAND
22.45-24.00 – CUBE

Der skal tages forbehold for ændringer, aflysninger m.m.
Sidst opdateret 06.09.17

Band tilmelding

VIGTIG INFO TIL BANDS:

Ansøgningsmail for at komme i betragtning til spille på Bobbyfestival er musikbobbyfestival@gmail.com
Ansøgningsfrist er d. 01.09.2017

Husk dette er ingen garanti for at i kommer til at spille på festivalen. Der plejer at være rigtig mange der søger.

Til info

Hej Bobbyfestival venner. Hvis der er nogle der ligger inde med billeder, de har lyst til at dele, specielt i tidsperioden 2011-1016, modtager vi dem meget gerne. De kan sendes til brian_odriscoll@hotmail.com. De vil blive uploadet her på hjemmesiden – www.bobbyfestival.dk. En side der i øvrigt er under opdatering den næste periode, da der er nye medlemmer i komiteen og nye info.

VIGTIG INFO TIL BANDS:

I skal vente med at tilmelde jer som bands og afvente instruks herom her på hjemmesiden eller i facebook gruppen – www.facebook.com/groups/38267071147 . Den gamle tilmeldings mail bruges ikke længere.

 

Årets Program 2016

Cafe´:

12.00 – 13.45 Vise Versa

14.00 – 15.10 Amasing Greys

15.25 – 16.35 Downtown Dynt

16.50 – 18.00 Havitas

18.15 – 19.25 Heartlands

19.40 – 20.50 Greyzone

21.05 – 22.30 David Davis Band

Black Spot:

13.40 – 14.40 Råck4dummies

15.00 – 16.00 Dispairs

16.20 – 17.20 Ace Café

17.40 – 18.40 Sixpack blues band

19.00 – 20.00 Sex-Rays

20.20 – 21.20 NoNameCoverBand

21.40 – 22.40 loud lovers goes Elvis

23.00 – 24.00 The Box

Teatersalen:

14.00 – 15.00 60`s Survivor

15.15 – 16.15 Beagles

16.30 – 17.30 Troubleband

17.45 – 18.45 Blue Bazement

19.00 – 20.00 Cube

20.15 – 21.15 Highligts

21.30 – 22.30 Zerox Band

22.45 – 24.00 Tommyguns

Program for BOBBY – 2015

Program for BOBBY – 2015

Cafe´ :

12.00 – 13.45            Vise Versa

14.00 – 15.10            Jane B. Trio

15.25 – 16.35            Downtown Dynt

16.50 – 18.00           Trio Havita

18.15 – 19.25            Heartlands

19.40 – 20.50            Elo og Zoega

21.05 – 22.30            David Davis Band

Black Spot :

13.40 – 14.40            Poastman

15.00 – 16.00            Highligts

16.20 – 17.20            Dayz

17.40 – 18.40            Sixpack blues band

19.00 – 20.00            Juxx

20.20 – 21.20            Ronald Mossom Band

21.40 – 22.40            Blue Bazement

23.00 – 24.00           Rough haired chickendogs

Teatersalen :

14.00 – 14.30            Sønderborg Pipes n´drums

14.45 – 15.45            60`s Survivor

16.05 – 17.05            Orange delight

17.25 – 18.25            Haimons

18.45 – 19.45            Pink Floyd Lovers

20.05 – 21.05            Doncarsters

21.25 – 22.25            Zerox Band

22.45 – 24.00            Cube

Donationsfest på Sønderborghus

Arrangementet afholdes lørdag den 28 marts 2015 og begynder kl. 21:00 og vil vare ca. 3 timer.
Doncarsters vores husorkester vil spille, og dermed sørge for dejligt musik, med rødder tilbage til de glade 60’ere
og 70’ere.
Der vil være åbent hus, for publikum, som uden entre kan deltage.

Vi håber på en hyggelig aften for vore donationsmodtage, hjælpere og ikke mindst vort trofaste “Bobby”
publikum.

Årets Program 2014

Her er programmet for BOBBY – 2014. Vi glæder os til at se jer allesammen til en brag af en fest.

Cafe´ :

12.00 – 13.45 5-mands jazzorkester

14.00 – 15.10 Vise Versa

15.25 – 16.35 Downtown Dynt

16.50 – 18.00 Trio Havita

18.15 – 19.25 Juxx

19.40 – 20.50 Elo og Zoega

21.05 – 22.30 David Davis Band

Black Spot :

13.30 – 14.30 Intothis

14.45 – 15.45 Poastman

16.00 – 17.00 Sixpack blues band

17.15 – 18.15 Ace Café

18.30 – 19.30 Blue Bazement

19.45 – 20.45 Rough haired chickendogs

21.00 – 22.00 Ronald Mossom & Ram

22.15 – 23.15 Whos Next

23.30 – 00.45 Orange Delight

Teatersalen :

14.00 – 14.30 Sønderborg Pipes and Drums

14.30 – 15.30 Cube

15.50 – 16.50 PP Tough

17.10 – 18.10 Råck4Dummies

18.30 – 19.30 X –rays

19.50 – 20.50 Carl King Band

21.10 – 22.10 Trouble Band

22.30 – 23.30 Dispairs

23.50 – 00.50 No excuse